SMO VM Cyklotrasy

Cyklotrasy

Slováckem z Buchlova do Bojkovic

První trasa nás provede malebnou krajinou Slovácka kolem Uherského Hradiště. Začíná na Buchlově, impozantním hradě založeném v polovině 13. století a kolem zámku Buchlovice, obce Tupesy proslulé svou keramikou, poutního místa Velehrad, Starého Města či Uherského Brodu směřuje k Bojkovicím se zámkem Nový Světlov.

Bílé a Malé Karpaty

Trasa se vine z Bojkovic přes Bílé Karpaty pod vrcholem Velkého Lopeníku, spouští se do jejich slovenského podhůří a provádí zdatnější cyklisty až do regionu Kopanic při Malých Karpatech. Cestou můžete obdivovat přírodní krásy, lidové tradice i připomínky dávné i docela nedávné historie toho zajímavého kraje.

Z Malých Karpat do Pováží

Trasa nás zavede ze severního okraje pohoří Malé Karpaty do Pováží. Navštívíme slavné hrady Čachtice a Beckov, budeme se moci rekreovat ve u známé nádrže Zelená voda, ale hlavně se projedeme idylickou krajinou západního Slovenska kolem jeho hlavní vodní osy, Váhu až do Trenčína – hlavního společenského a hospodářského centra regionu.

Středním Povážím

Trasa sleduje tok Váhu severním směrem od Trenčína a seznamuje nás s méně známými krásami vesniček v tomto majestátním údolím. V oblasti Púchova a Považské Bystrice nás provede kolem vodní nádrže Nosice v malebném úzkém údolí mezi Javorníky a Strážovskými vrchy, jejichž masivy nabízí spoustu dalších příležitostí pro aktivní strávení volného času.

Severní Bílé Karpaty

Naše cesta se napojuje od dolin ve slovenských Bílých Karpatech na zapadlý a zapomenutý, přesto však nádhernou přírodou a svébytnou kulturou oplývající, kraj kolem Valašských Klobouk, Brumova-Bylnice a Slavičína. Poté pokračujme k lázním Luhačovice, městu jehož proslulost a prestiž překračuje hranice.

Kolem Zlína do „Hanáckých Atén“

Trasa nás zavede do idylické oblasti Vizovických a Hostýnských vrchů, na rozhraní Slovácka, Luhačovického Zálesí, Valašska a Hané. Z Luhačovic pojedeme přes Vizovice, proslulé svou výtečnou slivovicí nebo třeba Holešov s vzácnými památkami židovské kultury do města Kroměříže, jehož zápis do seznamu světového dědictví UNESCO je zárukou mimořádných estetických zážitků.

Kolem Baťova kanálu

Mimořádné podmínky pro projížďku v lehkém rovinatém terénu nabízí neustále se rozvíjející systém cyklostezek kolem Baťova kanálu. Při řece Moravě zde můžete zvolit nejen cyklistickou, ale i lodní turistiku a poznat tak region Východní Moravy z nové perspektivy.

Kolem Hostýnských vrchů

Seznamte se s Hostýnskými vrchy a jejich přírodními krásami i kulturními specifiky. Trasa Vás provede z Lukova se známou zříceninou přes podhorské vesničky ve stínu majestátního Hostýna až do údolí Rožnovské Bečvy, kde Vás okouzlí Valašsko ve své nejčistší podobě. Trasa končí v Rožnově pod Radhoštěm s proslulým skanzenem a dominantou Pusteven a vrchu Radhošť.

Vsetínskými vrchy

Trasa nás povede z Rožnova pod Radhoštěm přes hluboké lesy Vsetínských vrchů do údolí Vsetínské Bečvy. Zdejší cyklostezky umožňují příjemnou projížďku malebným krajem mezi horami, který nabízí příležitosti k poznávání místní lidové kultury i k rekreaci na koupalištích. Přes významné centrum Valašska, Vsetín, pak můžeme pokračovat až do Slušovic, města proslulého svým dostihovým areálem.

Okolo Bojnice a Prievidze

Poznejte malebný kraj na horním toku řeky Nitry. Projížďky kolem historického města Bojnice se svým proslulým zámkem a novější Prievidze Vás zavedou do okolních pohoří – Strážovských vrchů, Vtáčniku či na okraj Kremnických vrchů – a vesnic a vesniček mezi nimi skrytých. Nabízíme Vám dva okruhy, které pomohou s organizací Vaší cyklistické dovolené.

Přes Chřiby za vínem

Z počátku trasy v obci Spytihněv na Baťově kanálu zamíříme na vrcholky pohoří Chřiby, které nabízí idylické projížďky či procházky hlubokými lesy jen kousek cesty od rušného údolí řeky Moravy. Přes hřeben se přehoupneme na prosluněné jižní podhůří Chřibů, kde nás čeká cesta krajem vinohradů a vinných sklípků do města Buchlovice s krásným zámkem.

Regionem pod Bradlom

Poznejte region pod Bradlom s jeho kopanicemi, sídly rozptýlenými po Myjavské pahorkatině mezi polemi, lesy, loukami a ovockými sady. Trasa vede z Brezová pod Bradlom až do Skalice, ležící v Pomoraví na Baťově kanále.

EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY