SMO VM Cyklotrasy > Bílé a Malé Karpaty

Cyklotrasy

Bílé a Malé Karpaty

Naše cyklotrasa začíná v Bojkovicích se zámkem Nový Světlov. Původně se na místě zámku nacházel hrad z roku 1480. Až v 19. století byl přestaven do současné podoby. V zámku se nachází i muzeum. Na cestu se vydáme po cyklotrase č. 5056 směrem na Komňu. Geologickou zajímavostí, kterou můžete navštívit, je kamenolom Bučník, ve kterém se vyskytují ojediněle i vzácné minerály. Dále můžeme shlédnou přírodní památku Lom Rasová (4,4 ha), opuštěný pískovcový lom ležící 2,5 km jihovýchodně od obce Komňa. Lom, zčásti zatopený vodou, je cennou lokalitou s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů. Asi 1,5 km východně od obce Komňa se nachází na kopci zřícenina hradu Zuvačov.
Pokračujeme dále po cyklotrase asi 7 km, až dojedeme do obce Lopeník, která se nachází v centrální části pohoří Bílé Karpaty. Poblíž leží turisty vyhledávaný Mikulčin vrch, který nabízí široké možnosti ubytování a občerstvení. Pěknou chatu najdete také přímo v obci Lopeník. V okolí najdete přírodní rezervaci Rasovský lom s jezírky. Na státní hranici byla postavena 22 metrová rozhledna, která má připomínat přátelství mezi Slováky a Čechy. Čeká na Vás úžasný výhled jak na českou stranu, tak i na slovenskou. Krajinou Moravských Kopanic pod Velkým Lopeníkem vede sedmikilometrová naučná stezka. Za obcí Lopeník je kemp, který nabízí možnost přespání.
Budeme pokračovat dál po cyklotrase č. 46 a přijedeme do obce Březová. Dominantou obce je novogotický kostel sv. Cyrila a Metoděje, který je chráněnou památkou. Na území obce můžete navštívit přírodní památky, jako jsou Cestiska, Dubiny, Kalabová a Studený vrch. Tato území jsou významná pro svou ojedinělou floru a faunu. V okolí obce vyvěrá mnoho minerálních pramenů – kyselek. Celá oblast Bílých Karpat je vzácná výskytem orchidejí. V Březové odbočíme na cyklotrasu č. 5053. Pokud budeme dále pokračovat po cyklotrase, přejedeme československé hranice a dorazíme do slovenské obce Nová Bošáca. Stále projíždíme malebnou vrchovinou chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Po ujetí přibližně 13 km dojedeme do obce Moravské Lieskové, poté pokračujeme přes obce Zemianske Podhradie, Bošáca a Dolné Srnie. Při průjezdu obcí Bošáca se můžeme zastavit v muzeu skanzenového typu. Pokud se rozhodneme jej navštívit, musíme návštěvu oznámit na místím obecním úřadě. Z Bošáce vás odbočka doleva na konci obce po pouhém kilometru zavede do Haluzic se zajímavým opevněným kostelíkem. Na stejném rozcestí pojedete rovně, dorazíte do Trenčianských Bohuslavic. Zpět na naší trase, v obci Moravské Lieskové, ale i jejím okolí, pak můžeme vidět bohatá archeologická naleziště z mladší doby bronzové.
Budeme dál pokračovat po cyklotrase 5303 a dorazíme do obce Bzince pod Javorinou, která leží pod nejvyšším vrchem Bílých Karpat – vrchem Javorina (970 m n/m). Nejvýznamnějšími památkami této obce jsou evangelický kostel pocházející z konce 18. stol. a gotický katolický kostel ze 14. stol. Pokračujeme dále po cyklotrase č. 5303, která nás zavede do další zastávky, dědinky Cetuna ležící v údolí potoka Vrzávka. Oblast byla vyhlášena v roce 1999 za přírodní památku. Účelem je ochrana významné slatinné louky v masívu Velké Javoriny s výskytem chráněných a ohrožených druhů vstavačovitých rostlin.
Pokračujeme nadále po naší cyklotrase, kde bude naší další zastávkou město Stará Turá. Zde můžeme navštívit muzeum města, ve kterém jsou k vidění městské privilegia, dokumenty o rozvoji cechů i obchodu. Ve městě se nachází zajímavá husitská věž. V létě můžeme zavítat do rekreační oblasti Dubník, kde je možnost rybolovu a koupání.
Ze Staré Turé pokračujeme oblastí Myjavských Kopanic, krásným a malebným krajem v prostředí Malých Karpat. Mnohé vísky jsou dnes přeměněny na chatové osady, které umožňují odpočinek během víkendů. Ticho, klid a krásná příroda jsou hlavní devizou tohoto kraje. Po ujetí přibližně 16 km zavítáme do města Myjava. Tato obec nabízí možnost přespání v místních hotelech nebo penzionech. V blízké Staré Myjavě máte možnost využít chatovou oblast.
Z Myjavy se vydáme po cyklotrase č. 5302 směrem na Brezovu pod Bradlom. Do našeho cíle máme před sebou posledních 20 km. Po cestě zavítáme do obce Košariská, která je rodnou obcí generála M. R. Štefánka. Poslední zastávkou je obec Brezová pod Bradlom. Zde stojí za podívanou Štefánikova mohyla, jež se tyčí asi 4 km od obce na nejvyšším vrcholu pahorkatiny Bradlo. V této kamenné stavbě je generál Milan Rastislav Štefánik také pochován. Během turistické sezony se můžeme občerstvit na chatě Bradlo.
 

 

Délka trasy 84.72 km
Celkový čas 3:29
Úseky cesty typu "Vozová" 1.1 km (1 %), 0:01
Úseky cesty typu "Silnice III.třídy/MK" 69.13 km (82 %), 2:49
Úseky cesty typu "Silnice II. třídy" 14.3 km (17 %), 0:37
Úseky cesty typu "Silnice I. třídy" 0.2 km (0 %), 0:00
Stoupání v úsecích 36.75 km (43 %), 1:43
Klesání v úsecích 45.03 km (53 %), 1:38
Maximální výška 670 m n.m. ("Troják")
Minimální výška 222 m n.m. ("Dolné Srnie")
Převýšení 448 m
Celkem nastoupáno výškových metrů 1226 m (sklon 3.3 %)
Celkem sjeto výškových metrů 1216 m (sklon 2.7 %)
Maximální sklon do kopce 93.8 % (v úseku 16 m, (16901160) -> (16901300))
Maximální sklon z kopce 11.1 % (v úseku 144 m, (16901291) -> (16901290))
 

Zdroj: Mapy, itinerář, profil a statistiky byly vygenerovány počítačovým programem Cyklotrasy. (www.cyklotrasy.info)
EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY