SMO VM Cyklotrasy > Kolem Hostýnských vrchů

Cyklotrasy

Kolem Hostýnských vrchů

Naše dnešní trasa začíná v Lukově. Dříve než se vydáme na cestu, stojí za to navštívit zříceninu hradu Lukov (doporučujeme pěšky). Nedaleko zříceniny můžete vidět skalnaté seskupení, které je opředeno mnoha pověstmi.


Nebo si můžeme udělat kratičkou odbočku (1 km) a navštívit ZOO Lešná ve Štípě. Jedná se o nejnavštěvovanější zoo na Moravě a třetí v celé ČR. K vidění je 1163 jedinců 211 živočišných druhů a také zámek pocházející z konce 19. století.

V Rusavě můžeme odbočit z naší trasy a jet po cyklostezce (po stoupání na začátku), která jde příjemně lesem až na
Hostýn - významné mariánské poutní místo, kde můžeme vidět baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Jurkovičovu křížovou cestu, rozhlednu s kaplí Sv. Kříže (na naši trasu bychom se potom napojili v Bystřici pod Hostýnem).


Když budeme pokračovat dál po cyklostezce 5038, po levé straně míjíme zříceninu hradu Křídlo z pol 14. stol. Zřícenina láká turisty na pověry o Bílé paní a zakopaném pokladu. Dojedeme do Brusné a dáme se doprava směrem na Slavkov pod Hostýnem. Příští zastávka je Bystřice pod Hostýnem. Ve středu obce stojí za podívanou zámek, který je přestavěn v barokním stylu a je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Zatímco jiní svá sídla přestavovali a modernizovali, v Bystřici byly staré budovy ponechány a k nim se postupně přistavovaly nové. Po příjezdu do obce zabočíme vpravo a napojíme se na cyklotrasu č. 5037.
 

Do další obce pojedeme krásnou přírodou téměř 15 km. Jak se budeme blížit k Podhradní Lhotě, měli bychom na pravé straně spatřit 2 zříceniny – Šaumburk a Nový Šaumburk přezdívaný Zubříč. Přejedeme na cyklotrasu č. 5034 a pojedeme přes Kunovice dál do Kelče, kde se můžeme zastavit na oběd. Pokračovat budeme dále po trase č. 6214, projedeme obec Komárovice a za ní asi 1,5 km dojedeme na křižovatku cyklotras a vydáme se doprava na cyklotrasu č. 6215. Dojedeme do Branek, kde se můžeme podívat na zámek a přilehlou zahradu. Přejedeme na cyklotrasu číslo 6216 a pokračujeme do Valašského Meziříčí.
 

Původně samostatná města nabízí dva zámky - zámek Kinských, ve kterém si můžete prohlídnout Muzeum regionu Valašsko, ve kterém je stálá expozice skla a gobelínů. Dalším zámkem, který můžete navštívit, je nádherný zámek Žerotínů. Zámek byl postaven v původním renesančním stylu, ale později byl barokně upraven. Další památkou je Kostel sv. Trojice, ve kterém se nachází lapidárium renesančních a barokních soch. Velmi zajímavou zastávkou může být Hvězdárna, zejména pokud se rozhodnete ve městě přespat. Možností je více než dost. Jedná se o nejstarší hvězdárnu na Moravě a ve Slezku. Uvnitř si můžete prohlédnout stálou expozici věnovanou historii astronomie. Děti, které mají ráda strašidla, mohou navštívit muzeum valašských strašidel. Pokračovat dále v cestě na kole budeme po cyklotrase č. 6012, projedeme obcemi Malá Lhota a Velká Lhota.
 

Tady doporučujeme si udělat zajížďku, protože po asi 2 km je vodní nádrž Bystřička. Zajímavostí nádrže je, že je oboustranně vyzděná kamennými kvádry a její délka v koruně činí 190 m. Přehrada nabízí koupání a další vyžití pro letní sporty, kolem přehrady jsou tři kempy, kde je možné se ubytovat.

Na křižovatce dvou cyklotras ve Velké Lhotě se dáme po cyklotrase č. 6219 a přijedeme do Stříteže nad Bečvou. Další zastávkou je obec Zašová, do které dojedeme po cyklotrase č. 6016. Pokud zajedete dál do centra obce, přijedete ke kostelu a dáte se severně od kostela, dojdete na údolí Stračky, které je poutním místem, kde se můžete osvěžit vyvěrajícím pramenem kvalitní pitné vody. Pramen má mít léčivé účinky.
 

Pojedeme dále, projedeme obcí Zubří, kde můžeme zastavit a podívat se neobvyklou stavbu – Kaple Sv. Ducha, jejíž základní kámen posvětil papež Jan Pavel II.. Naše cesta končí v Rožnově pod Radhoštěm vzdáleném od Zubří necelých 5 km. Město Rožnov pod Radhoštěm je plné turistických zajímavostí. Mimo jiné můžete navštívit naučnou stezku nacházející na začátku obce. Osvěžení je možné na místním koupališti a k návštěvě se nabízí Valašské muzeum v přírodě, ve kterém můžete vidět dřevěný mlýn a další ukázky lidové architektury. Přenocovat můžete v místních kempech, hotelích a penzionech.

Klikněte na mapu - podrobná verze 1:50 000

Délka trasy 81.4 km
Celkový čas 3:24
Úseky cesty typu "Lesní/polní" 7.5 km (9 %), 0:19
Úseky cesty typu "Vozová" 16.1 km (20 %), 0:41
Úseky cesty typu "Silnice III.třídy/MK" 46.3 km (57 %), 1:56
Úseky cesty typu "Silnice II. třídy" 11.45 km (14 %), 0:27
Úseky cesty typu "Silnice I. třídy" 0.05 km (0 %), 0:00
Stoupání v úsecích 39 km (48 %), 1:50
Klesání v úsecích 41.05 km (50 %), 1:30
Maximální výška 653 m n.m. ("v úseku Velká Lhota - BUS -> Malá Lhota")
Minimální výška 284 m n.m. ("v úseku (15200209) -> (15202466)")
Převýšení 369 m
Celkem nastoupáno výškových metrů 1341 m (sklon 3.4 %)
Celkem sjeto výškových metrů 1276 m (sklon 3.1 %)
Maximální sklon do kopce 12 % (v úseku 150 m, Hadovna -> (15203236))
Maximální sklon z kopce 16 % (v úseku 200 m, (15201894) -> U Dubu)
Zdroj: Mapy, itinerář, profil a statistiky byly vygenerovány počítačovým programem Cyklotrasy. (www.cyklotrasy.info)
EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY