SMO VM Cyklotrasy > Kolem Zlína do „Hanáckých Atén“

Cyklotrasy

Kolem Zlína do „Hanáckých Atén“

Začínáme ve světoznámém lázeňském městě Luhačovice, kde se nedaleko Luhačovického zámku napojíme na cyklostezku číslo 5056, která nás dovede až do obce Řetěchov vzdálené necelých 6km. Z Řetěchova nás čeká mírné stoupání a průjezd kolem zříceniny hradu Starý Světlov a Engelsberk. Bohužel u obou zřícenin jsou zachovány již jen zbytky obvodového zdiva. Následně se po cyklostezce dostáváme až do Vizovic. Zde je mnoho lákadel a zastavení, která můžeme využít k odpočinku. Obec Vizovice je asi nejznámější díky slivovici, která se zde produkuje v pálenici R. Jelínka. V této společnosti se můžeme také dozvědět více o historii, nejen tohoto moku, sahající až do 19 století. Další možností na výlet je Vizovický zámek, který je přímo v centru města. Pro sportovce, kteří by si rádi užili výhled do okolí je možnost navštívit rozhlednu Doubrava, vzdálenou 6km od centra Vizovic. Dostanete se k ní po značené stezce - Vizovické prameny.

Ve Vizovicích dochází ke křížení cyklotras 5056 a 46. Dál se vydáme po cyklostezce 46, která vede do obce Dešná, která se nachází v přírodním parku Vizovické vrchy. Zde je možné využít ubytování v Kempu Dešná.

V Dešné se napojíme na cyklostezku 5036 směrem na Neubuz a Slušovice. Ve Slušovicích můžeme navštívit dostihový areál, jehož sezona začíná již koncem května a končí až listopadu, golfové hřiště nebo zajet do blízkého areálu hotelu Všemina. V tomto areálu je možné využít lanového centra, vyzkoušet jízdu na terénních čtyřkolkách a v neposlední řadě zorboing. Pro ty kdo hledají osvěžení je možné využit umělé jezero v areálu hotelu, které vyzývá ke koupání.

Ze Slušovic budeme pokračovat po stávající cyklostezce směrem do obce Hvozdná a zlínské městské části Štípa. Obec Hvozdná dostala své jméno podle místa založení, v hlubokých hvozdech roku 1446 a mezi památky které zde můžeme hlédnout je kaple Panny Marie Sedmibolestné z roku 1870. V obci Štípa nás může zaujmout pohled na Kovářův zděný mlýn holandského typu anebo můžeme využít možnosti navštívit poutní chrám Narození Panny Marie. Od tohoto kostela se ve vzdálenosti asi 1 km nachází ZOO Lešná, v jejíž expozici rozdělené do jednotlivých geografických oblastí nalezneme přes 210 druhů zvířat a v přilehlém parku na 1000 druhů rostlin. Zoologické zahradě dominuje původní zámek, který slouží z části jako prostor pro expozici plazů a z části jako výstavní prostory.

Ze zoologické zahrady se vydáme po cyklostezce 5036 směrem na Fryšták. Po příjezdu do města se na křížení s cyklotrasou 5034 odbočíme vpravo na ulici Potoky a následně ulici Osvobození až se dostaneme k místu kde se doposud souběžné cyklostezky 5036 a 5034 opět rozdělují a my budeme pokračovat po cyklostezce 5036 směrem na Holešov. Kdybychom se držely stezky číslo 5034 mohli bychom navštívit obec Lukov se zříceninou stejnojmenného hradu, který nyní prochází rekonstrukcí anebo navštívit bývaly lovecký zámeček Tusculum, jenž je nyní přebudován na hotel. Jeho zahrady jsou ale volně přístupné.

Nyní budeme projíždět obcemi Lukoveček a Přílepy. V Přílepech můžeme navštívit zdejší zámek ze 17. století a dozvědět se tak něco málo o životě na zdejších panstvích. Z Přílep to již není daleko do Holešova. Krásy a historické památky Holešova můžeme vychutnat díky značenému turistickému okruhu, který nás dovede k jednotlivým historicky zajímavým místům, jež bychom neměli při návštěvě tohoto města vynechat. V letním období je možné využít i služeb průvodce, který prohlídku míst obohatí o zasvěcený výklad. K vidění je například Šachova synagoga, židovský hřbitov, zámek a zámecká zahrada a mnohé jiné.

Holešovem nás dále provede cyklostezka 5036. Tato cyklostezka se v Holešově rozdvojuje a mění se na stezku číslem 5033. Pro naše putování zvolíme směr vlevo a dostaneme se na její část, která vede přes obec Količín, kde je možné sjet z trasy směrem Hulín a odbočit na cyklostezku 5033A, která vede do vesnice Rymice. Ta je vesnickou památkovou rezervací s rozsáhlým souborem lidových staveb. Cyklostezka 5033A  tvoří uzavřený okruh a stáčí se zpět do obce Holešov. Je tedy možné se po ní vrátit zpět na původní cyklostezku a jet opět směrem na Količín.

Po vesnici Količín nás čekají Pravčice. Odtud je to již jen kousek do Hulína. Tímto městem projedeme stále po stejné cyklostezce, která nás přes vesnici Bílany, přivede až do našeho cíle Kroměříže. V tomto bodě máme za sebou minimálně 75 km od začátku našeho cestování.

Kroměříž je známa také pod názvem Hanácké Atény a jejich Arcibiskupský zámek společně s Květnou a Podzámeckou zahradou jsou zapsány v seznamech UNESCO. Mezi další památky, které stojí za to shlédnout, patří četné kostely, biskupská mincovna, Muzeum Kroměřížska aj.

Klikněte na mapu - podrobná verze 1:50 000
Délka trasy 76.23 km
Celkový čas 3:10
Úseky cesty typu "Lesní/polní" 5.6 km (7 %), 0:17
Úseky cesty typu "Vozová" 13.84 km (18 %), 0:34
Úseky cesty typu "Silnice III.třídy/MK" 41.99 km (55 %), 1:42
Úseky cesty typu "Silnice II. třídy" 13.4 km (18 %), 0:32
Úseky cesty typu "Silnice I. třídy" 1.4 km (2 %), 0:03
Stoupání v úsecích 26.69 km (35 %), 1:18
Klesání v úsecích 42.13 km (55 %), 1:34
Maximální výška 620 m n.m. ("(15201117)")
Minimální výška 190 m n.m. ("(14701135)")
Převýšení 430 m
Celkem nastoupáno výškových metrů 990 m (sklon 3.7 %)
Celkem sjeto výškových metrů 1050 m (sklon 2.5 %)
Maximální sklon do kopce 22.9 % (v úseku 350 m, (15202795) -> (15201116))
Maximální sklon z kopce 26.7 % (v úseku 150 m, (15201099) -> (15202795))
Zdroj: Mapy, itinerář, profil a statistiky byly vygenerovány počítačovým programem Cyklotrasy. (www.cyklotrasy.info)
EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY