SMO VM Turistické zajimavosti > Napajedla

Turistické zajimavosti

Napajedla

Hřebčín Napajedla

Hřebčín Napajedla byl založen v roce 1886. Sídlem byl napajedelský zámek, postavený ve vlašském slohu během 18. století. Jeho doplňkem byl anglický park, založený severovýchodně od zámku. Teprve o sto let později byly postaveny jižně od zámku stáje, pozdější plnokrevný hřebčín. Další stáje byly postaveny na soutoku řeky Moravy a říčky Dřevnice – ty se nazývaly Lesy a Menšov. Později byl postaven objekt Skály (později převzatý tlumačovským chovem) a teprve v roce 1910 byly vybudovány stáje na Pěnném. Hřebčín dosáhl úctyhodných úspěchů a stal se českým protipólem uherského Kisbéru, nejvýznamnějšího soukromého chovu podunajské monarchie. Baltazzi při jeho budování využil svých zkušeností z Maďarska a Anglie a s rozmyslem postupně rozšiřoval krevní základnu importy z britských ostrovů, Maďarska i Ruska. Jako prvního plemeníka přivezl hned vítěze chovatelsky nejcennějšího dostihu - The Derby Stakes v Epsomu, hřebce Kisbéra. Na vídeňském závodišti dělali napajedelskému chovu reklamu koně jako dvojnásobný derby-vítěz Con Amore, výborný vytrvalec Horkay, železná klisna Tovább či třídový sprinter Falb.

Hřebčín je otevřen pro skupiny více jak 15 osob po celý rok. Exkurzi je možné objednat v kanceláři hřebčína u paní Hradilové na tel. 577 941 009, nebo na mobilu +420 606 718 363, možnost i internetové objednávky. Pro zájemce o prohlídku v hřebčíně individuálně nebo malé skupinky osob jsou vyhrazené v měsíci červenci a srpnu dny úterý na 10,00 hod., čtvrtek na 14,00 hod. Cena je 35 Kč / osobu.

 

 

Muzeum Napajedla

 

Otevírací doba: každý čtvrtek 8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00 hod

 

 

Zámek Napajedla

 

 

Zámek Napajedla je volně stojící trojkřídlá budova ve tvaru písmene „U“, kde ve třech podlažích, mimo pokojů služebných a příslušenství, bylo přes 50 obytných místností, kruhový zrcadlový sál, holandský sál a hlavní trojosé schodiště. Vchod s hlavním schodištěm je na východní straně budovy. Ze severní strany je terasa, která je podsklepená.

 

Reprezentativní zámecká budova monumentalizovaná svou polohou představuje nepochybnou kvalitu z hlediska dějin moravské barokní architektury a představuje svébytný vklad do evropských uměleckých proudů poslední třetiny 18. století. Zámek je obklopen desetihektarovým parkem z větší části v anglickém stylu, se spoustou vzácných dřevin a romantickým rybníčkem s lekníny. Význam celého objektu pro město spočívá nejen v jeho historické a kulturní hodnotě. Je příjemným místem k odpočinku, centrem kulturního i sportovního života, příjemným místem ke společenským setkáním.

Autokemp Pahrbek, kemp

Kemp se nachází na břehu slepého ramene řeky Moravy. Je ideální pro rodinné rekreace a pro rybářské nadšence. V kempu lze koupit povolenku pro členy jiných rybářských organizací.

+420 577 943 554

GPS:

49°10'22.03"N 17°30'46.502"E


EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY