SMO VM Cyklotrasy > Přes Chřiby za vínem

Cyklotrasy

Přes Chřiby za vínem

Náš cyklistický výlet začíná ve Spytihněvi. Pokud chcete vyjíždět odjinud, můžete se sem dopravit např. po Baťově kanálu, který nabízí projížďky lodí i s přepravou kol. V horkých dnech se můžete okoupat v zatopených lomech, které jsou pro tyto rekreační účely vyhledávány. Ve středu obce se dáme doleva a vyjedeme do Halenkovic, vzdálených odsud téměř 6 km. Na katastru Halenkovic je chráněný přírodní útvar Budačina. Ve zdejších skalách se nachází puklinová jeskyně, kterou podle pověstí obývali loupežníci. Dalšími zajímavostmi v obci jsou kostel sv. Josefa nebo zvonice na Kopci, stavby pocházející z konce 18. stol. Vyjedeme dál po cyklotrase č. 5015 a po ujetí 2 km se dáme doleva po cyklotrase 473 a přijedeme do Nové Dědiny. Poloha vesnice na návrší umožňuje zajímavé výhledy. Pokračujte nadále po cyklotrase č. 473 po hřebenech Chřib, z nichž se nabízí vícero odboček do okolních obcí. Například na cyklotrasu č. 5014, která nás po 1,5 km dovede ke zmiňovanému skalisku Budačina, u nějž leží rekreační středisko s možností koupání.

Pokud se budeme držet původní cesty, dojedeme do Kostelan. Zde se nachází je
Ranč Kostelany, ve kterém zakusíte atmosféru Divokého západu. K dispozici je zde i restaurace, aquacentrum či wellness. V Kostelanech se dáme doleva a pokračujeme dál po cyklotrase č. 473. Ta nás vede přes zalesněné hřebeny Chřib s několika chráněnými územími, např. skalami na Komínkách. Cesta nás dovede na Bunč, kde si můžete odpočinout v místním penzionu s restaurací nebo přespat v turistických chatkách. Přes obce Salaš, Staré Hutě (nejmenší vesničku v kraji) a Stupavu dorazíme (stále po cyklotrase č. 473) k vodní nádrži Koryčany, u níž zabočíme na cyklotrasu č. 5150. Pod přehradou je možné přenocovat v kempu. Asi 5 km nad vodní nádrží (odbočka po zelené turistické trase) se nachází zřícenina gotického hradu Cimburk, který byl opuštěn v roce 1720.

Po cyklotrase č. 5150 se dostaneme do Vřesovic. V obci se nachází barokní zámek v současnosti využívaný jako sídlo obecního úřadu a pošty. Nedaleko obce se nachází rekreační středisko s přehradou, která je rekreačně využívána. Trasa pokračuje do vinařské oblasti pod Chřiby, do obce Osvětimany, kde se můžete osvěžit na koupališti. Po cyklotrase č. 5152 pokračujte do Medlovic, kde odbočte na jih směrem do Újezdce. Po pravé straně si za obcí všimněte Medlovického lomu, což je jediné naleziště porcelánového jaspisu na Moravě. V Újezdci se napojíme na Bzeneckou vinnou stezku, která nás dovede do Vážan, odkud pokračujeme po Moravské vinné stezce přes Polešovice, Tučapy a Boršice do Buchlovic. Na vinných stezkách určitě nezapomeňte zastavit u některého z hojných vinných sklepů obklopených malebnými vinicemi. Před Vážany se můžeme pokochat okolím z 8 metrů vysoké rozhledny. V obci si povšimněte kostelíka Zvěstování Panny Marie, který je postaven jako rovnoramenný kříž v barokním stylu. Dominantou sousední obce Polešovice je barokní kostel s bohatě zdobeným interiérem. Ve středu obce se zahneme doleva a dojedeme do Tučap. Za obcí se nachází přírodní park Koukolky, ve kterém můžeme vidět vzácnou faunu a flóru. Po dalších 2 km dojedeme do Boršicva. Obec je vyhlášená svým Koštem vína, neboť ji její poloha předurčuje k pěstování vinné révy. Už máme před sebou posledních 5 km a cílem naší cesty jsou Buchlovice. Projedeme kolem vodní nádrže Nad Sovínem s přírodním koupalištěm. V obci
Buchlovice se nachází významný barokní zámek, okolo něhož se rozkládá krásná zahrada. Pro malé návštěvníky je zde záchranná stanice a malá zoologická zahrada s množstvím domácích i exotických zvířat. Pokud budete chtít, můžete ujet ještě 8 km po cyklotrase č. 5150 a dojedete na hrad Buchlov. Hrad Buchlov pocházející z 1. pol. 13. stol. je jeden z nejstarších hradů na Moravě. V areálu hradu se nachází hospoda s občerstvením a nedaleko leží Ranně barokní kaple sv. Barborky. Pod stavbou křížového půdorysu s centrální kopulí byly vybudovány čtyři hrobky.

Klikněte na mapu - podrobná verze 1:50 000
Délka trasy 71.89 km
Celkový čas 3:00
Úseky cesty typu "Lesní/polní" 0.9 km (1 %), 0:02
Úseky cesty typu "Vozová" 21.55 km (30 %), 0:57
Úseky cesty typu "Silnice III.třídy/MK" 38.09 km (53 %), 1:34
Úseky cesty typu "Silnice II. třídy" 11.15 km (16 %), 0:26
Úseky cesty typu "Silnice I. třídy" 0.2 km (0 %), 0:00
Stoupání v úsecích 32.89 km (46 %), 1:37
Klesání v úsecích 38.2 km (53 %), 1:21
Maximální výška 550 m n.m. ("v úseku (887) -> (891)")
Minimální výška 190 m n.m. ("Spytihněv")
Převýšení 360 m
Celkem nastoupáno výškových metrů 1366 m (sklon 4.2 %)
Celkem sjeto výškových metrů 1304 m (sklon 3.4 %)
Maximální sklon do kopce 20 % (v úseku 200 m, Halenkovice -> (7063))
Maximální sklon z kopce 12.7 % (v úseku 150 m, Kobylí doly -> (1081))

Zdroj: Mapy, itinerář, profil a statistiky byly vygenerovány počítačovým programem Cyklotrasy. (www.cyklotrasy.info)
EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY