SMO VM Cyklotrasy > Vsetínskými vrchy

Cyklotrasy

Vsetínskými vrchy

Naše trasa začíná v Rožnově pod Radhoštěm. Ještě než vyjedeme na kole, můžeme se okoupat a opálit na místním koupališti, podívat se po naučné stezce Hradisko nebo shlédnout technickou památku – dřevený mlýn, který se nachází ve Valašském muzeu v přírodě. Vydáme se po cyklotrase č. 6014 směrem na Hutisko-Solanec. Na území obce stojí za podívanou fojtství z roku 1785. Je to dřevěná budova s prvky lidové architektury s charakteristickým průčelím a pavlačí. Pokračujeme přes hřeben Vsetínských vrchů kolem vrcholu Soláně, na němž stojí zvonice. Cesta nás dovede do Velkých Karlovic, kde můžeme navštívit například židovský hřbitov nebo skanzen s muzeem, které vystavuje výrobky lidové tvořivosti místních obyvatel, hlavně řezbářů. Okolo je několik objektů lidové architektury. Údolím po proudu Vsetínské Bečvy (cyklotrasa 472) pokračujeme dále do Karolinky, známé svou sklářskou výrobou a vodní nádrží Stanovice, která zásobuje pitnou vodou podstatnou část Vsetínska. Pojedeme dál po cyklotrase č. 472 a po třech kilometrech dorazíme do Nového Hrozenkova. Před obcí se můžeme osvěžit v přírodním koupališti. V Novém Hrozenkově najdeme několik tradičních roubených valašských chalup. Nejstarší zděnou stavbou v obci je římskokatolický kostel, ve kterém je památkově chráněný oltář pocházející z konce 17. stol. Jestliže vám budou docházet síly, můžete si k přenocování vybrat ze spousty horských hotelů a penzionů. Pokud pojedeme dál podél Vsetínské Bečvy, přijedeme do Halenkova. Odpočinout si můžete u zvoničky v údolí Dinotice, podívat se na panský dvůr s kamenným erbem rodu Illesházů pocházející z poloviny 17. stol. nebo navštívit zvonařskou dílnu rodiny Tkadleců. Projedeme obcí a pokračujeme do Huslenek. Mezi Huslenkama a Hovězím se nachází kemp, ve kterém si můžete odpočinout a přespat.

Po cyklotrase č. 472 dojedeme až do
Vsetína. Kromě bohaté nabídky občerstvení a možnosti přespání v místních hotelích či penzionech, se za kulturními zážitky můžeme vydat do barokního zámku, do hvězdárny, kde se připravují pro veřejnost pravidelné astronomické pozorování, nebo navštívit židovský hřbitov. Mezi architektonické zajímavosti Vsetína patří také barokní katolický kostel a budova bývalé staré radnice na Horním náměstí. Na Dolním náměstí se setkáte především s moderní architekturou. Délka trasy z Rožnova pod Radhoštěm do Vsetína je 50 km. Pokud Vás nohy ještě nebolí, přes Lhotu u Vsetína pokračujeme dál po cyklotrase č. 46 do obce Liptál. Zdejší empírový zámek je bohužel zchátralý a uzavřený. Před zámkem můžeme vidět zbytky přírodně krajinářského parku z 19. století. Přes hřeben východní části Hostýnských vrchů přejedeme do Všeminy, kde můžeme využít odbočku doprava k přehradě s koupalištěm. V jejím okolí se nachází rozsáhlé rekreační středisko s hotelem, tenisovými kurty nebo lanovým centrem. Pokračujeme přes obec Dešná, nad níž se nachází polygon sloužící jako testovací dráha nejen pro automobily. Za obcí se nabízí k přespání místní kemp. Pokračujeme rovně, po cyklostezce 5036, přes Neubuz do cíle trasy, města Slušovice. Zdejší přirozenou dominantou je farní kostel Narození sv. Jana Křtitele, ale proslulost město získalo především díky svému dostihovému areálu. Na něm je největší klopená dráha na Moravě a přestože již doby jeho největší slávy pominuly, stále se zde konají dostihové závody. Na severu obce byla vybudována vodní nádrž, která však neslouží ke koupání, neboť zásobuje Zlínsko pitnou vodou.

Klikněte na mapu - podrobná verze 1:50 000

Délka trasy 74.7 km
Celkový čas 3:09
Úseky cesty typu "Lesní/polní" 12.55 km (17 %), 0:33
Úseky cesty typu "Vozová" 7.75 km (10 %), 0:22
Úseky cesty typu "Silnice III.třídy/MK" 39.45 km (53 %), 1:34
Úseky cesty typu "Silnice II. třídy" 14.95 km (20 %), 0:38
Stoupání v úsecích 23.29 km (31 %), 1:09
Klesání v úsecích 45.11 km (60 %), 1:44
Maximální výška 800 m n.m. ("Čarťák")
Minimální výška 273 m n.m. ("Slušovice")
Převýšení 527 m
Celkem nastoupáno výškových metrů 884 m (sklon 3.8 %)
Celkem sjeto výškových metrů 986 m (sklon 2.2 %)
Maximální sklon do kopce 14.6 % (v úseku 1200 m, Potůčky -> Nad Potůčky)
Maximální sklon z kopce 16 % (v úseku 500 m, (15301779) -> Tatra)
Zdroj: Mapy, itinerář, profil a statistiky byly vygenerovány počítačovým programem Cyklotrasy. (www.cyklotrasy.info)
EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY