SMO VM Trasy pro pěší > Den 1

Trasy pro pěší

Celkem 251,8 km dlouhé hranice Česka a Slovenska jsou z převážné části tvořeny horskými hřebeny. Moravskoslezské Beskydy, Javorníky nebo Bílé Karpaty – všechna tato pohoří jsou protkána hustou sítí turistických tras, které lákají návštěvníky k dlouhým i kratším vycházkám. Právě horská turistika tak disponuje tím nejzřetelnějším potenciálem pro integraci cestovního ruchu v česko-slovenském pohraničí. Proto si projekt Společnou cestou česko-slovenským pohraničím položil za cíl představit zájemcům trasy vedou po hřebenech mezi Zlínským a Trenčínským krajem. Celková délka přechodu je i s několika odbočkami 131,5 km s impozantní hodnotou více než 5 000 nastoupaných metrů. Běžný turista tak bude potřebovat 7 dní, aby si s náročným výletem poradil. Cesta je však připravena s ohledem na dostupnost ubytování v místech zastavení a nastoupit ji, případně ji opustit lze v mnoha bodech.

Den 1

Dnešní cesta začíná u penzionu Podťaté ve Velkých Karlovicích. Penzion se nachází v krásném podhůří Beskyd ve Velkých Karlovicích. V okolí penzionu máte velké možnosti využití ve svém volném čase. Můžete se okoupat ve vyhřívaném venkovním bazénu, zahrát si tenis na tenisových kurtech, zahrát si obří šachy a kuželky. Z penzionu na Vás dýchne valašská atmosféra a nahřejete se sluníčkem, neboť tu po celý den svítí sluníčko. V okolí můžete se podívat do pralesa Razula (4 km), přírodní jezírko v údolí Jezerné (8 km), pramen Vsetínské Bečvy (6 km) a rozhlednu na Čertáku (asi 10 km). Na cestu podle plánu se vydáme po zelené značce a po 8 km dojdeme k turistické chatě Kasárna. Turistická chata leží na slovenském území ve Velkém Javorníku. Oberčerstvit se můžete v okolních chatách. Tato chata nabízí možnost přespání a grilování. Kasárna jsou výchozím bodem pro mnoho tras. Když se vydáme směrem na Portáš po červené, naše cesta vede přes nejvyšší vrchol Javorníků – Velký Javorník, ze kterého, pokud je pěkné počasí, můžeme vidět vrcholky Malé Fatry, Radhošť nebo Lysou horu. Dále projedeme okolo partyzánského památníku Tři kříže a Malého Javorníku. Cesta na Portáš je dlouhá asi 12.5 km. Hotel Portáš je postaven v klidném nerušeném prostředí, čili na samotě. Kromě ubytování nabízí také občerstvení v restauraci. V blízkém okolí je také hotel Kohůtka, který je vyhlášen pro místní specialitu borůvkové knedlíky. Pokud se ubytujete v hotelu Kohůtka, můžete využít saunu, solárium, posilovnu, bazén, venkovní kuželky a spoustu dalších služeb.
 

Mapy, itinerář, profil a statistiky byly vygenerovány počítačovým programem Cyklotrasy. (www.cyklotrasy.info)

EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY