SMO VM Turistické zajimavosti > Brumov-Bylnice

Turistické zajimavosti

Brumov-Bylnice

Město Brumov-Bylnice leží na moravsko-slovenském pomezí v severovýchodní části Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, v biosférické rezervaci UNESCO.
 
Dějiny města jsou úzce spjaty s brumovským hradem, jehož výhodná poloha umožňovala kontrolu prastaré obchodní cesty mezi Pomoravím a Povážím. Nejstarší písemná zmínka se vztahuje již k roku 1224, kdy se na královských listinách Přemysla Otakara I. objevuje jméno hradu, který se stal centrem východomoravské oblasti při Vlárském průsmyku a zároveň sídlem mnoha šlechtických rodů. V roce 1500 byl Brumov povýšen králem Vladislavem II. na město. Do roku 1849 byl Brumov střediskem rozsáhlého feudálního panství a sídlem vrchnostenských úřadů. V roce 1850 byly nové okresní úřady přeneseny do Valašských Klobouk. Důležitým momentem pro rozvoj města byla výstavba železniční dráhy přes Vlárský průsmyk v roce 1888. V době první republiky byla zbudována železniční trať Horní Lideč – Bylnice. V době 2. světové války se stal Brumov sídlem německé pohraniční a celní správy. V roce 1964 byly sloučeny obce Brumov a Bylnice v jeden celek s názvem Brumov-Bylnice a nově utvořená obec získala statut města. V roce 1976 byly k městu připojeny i obce Svatý Štěpán a Sidonie. Město má nyní okolo 6 000 obyvatel.

Největším turistickým lákadlem je královský hrad Brumov s řadou expozic, v jehož areálu se koná v průběhu roku celá řada kulturních, společenských i sportovních akcí. Z dalších památek to je kostel sv. Václava ze 14. století, komplex bývalého pivovaru z roku 1573 a nově zrekonstruovaná budova historické radnice. Vzácností je rovněž židovský hřbitov, jediný svého druhu v bývalém okrese Zlín. Pozornost si zaslouží také řada soch na území města, nově zrekonstruovaná kašna na náměstí z roku 1868 či sklářská kolonie v Sidonii.

Hned pod hradem se nachází bývalý panský dům, do jehož historických prostor je situováno městské muzeum a informační centrum. Pro příznivce historie je v městském muzeu připravena mimo jiné také zajímavá expozice dokumentující život lidí pod brumovským hradem (nástroje a nářadí místních řemeslníků, valašská světnice, historie sklářské výroby i pivovarnictví ….). Muzeum pořádá výstavy k významným výročím, besedy s rodáky (z těch nejznámějších spisovatel Ludvík Vaculík) a řadu folklorních akcí. V historické budově muzea sídlí rovněž informační centrum, kde jsou turistům poskytovány celý týden včetně víkendů veškeré turistické informace o městě i regionu a poskytovány propagační materiály.

Novodobou tvář města tvoří hlavně kvalitní sportoviště, nově zbudovaný moderní areál základní školy, hasičská zbrojnice v Bylnici a hlavně nově otevřený zimní stadion. Příznivcům sportu je k dispozici sportovní a rekreační areál s venkovním bazénem a řadou vodních atrakcí, dvě fotbalová hřiště s travnatým povrchem, víceúčelové hřiště s umělým povrchem a běžeckou dráhou, tělocvična s posilovnou, krytý plavecký bazén (16 x 9 m) se saunou, kvalitní tenisové kurty, ale také dvoudráhová kuželna. Pro milovníky golfu je zde možnost dohodnout si využití soukromého golfového hřiště s 9 jamkami.

Typická kopcovitá valašská krajina a krásná příroda je také lákadlem pro vyznavače pěší turistiky, cykloturistiky či v zimním období pro běžkaře, pro které se upravují běžecké tratě. Na kole se dá pohodlně zajet třeba až do Trenčína. Přes město vede značená cyklotrasa č. 49, která vede turisticky zajímavou oblastí Bílých Karpat. Cykloturistům slouží i nově zbudovaná cyklostezka přímo ve městě, spojující střed města s rekreačním areálem.

Město Brumov-Bylnice je místem, které Vám určitě má co nabídnout a stále více se zapisuje do povědomí návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí.


Městský úřad Brumov-Bylnice
nám. H. Synkové 942
763 31 Brumov-Bylnice
www.brumov-bylnice.cz
e-mail: radnice@brumov-bylnice.cz
telefon: 577 305 111
fax: 577 305 112

Městské informační centrum
Podzámčí 861
763 31 Brumov-Bylnice
infobb@volny.cz

Hrad Brumov

Hrad Brumov plnil od počátku svého vzniku významnou strážní, obrannou a sídelní funkci při vstupu do Vlárského průsmyku, který byl odedávna přirozenou spojnicí mezi Povážím a Pomoravím. Byl zbudován na jihovýchodním výběžku vrcholového hřbetu s místním názvem Židáky v místě, pod nímž několik údolních průchodů postupně ústí do strategicky důležitého Vlárského průsmyku.
Otvírací hodiny:
duben až říjen úterý až neděle 9.00 – 12.00 h 13.00 – 17.00 h, pondělí zavřeno
Plné vstupné: 30,- Kč / 1,20 Eur
Důchodci: 25,- Kč / 1,00 Eur
Děti 6 – 15 let, studenti, zdravotně postižení: 15,- Kč / 0,60 Eur
Rodinné vstupné: 75,- Kč / 3,00 Eur
/platí pouze pro dva rodiče s dětmi vlastními nebo do výchovy jim úředně svěřenými/

Městské muzeum Brumov Bylnice – Stálá expozice je zaměřena na život lidí pod brumovským hradem, na typická řemesla a vybavení domácnosti. Ve výstavních prostorách jsou pořádány archeologické, národopisné i historické výstavy.
Otevírací doba:
duben až říjen: pondělí - neděle 9.00-12.00, 13.00-17.00 hodin
listopad až březen: pondělí - pátek 8.00-12.00, 13.00-15.00 hodin
Vstupné: 30,-
Důchodce: 25,-
Dítě, student, ZTP: 15,-
Rodinné: 75,-

Koupaliště Brumov-Bylnice
Provozní doba v průběhu hlavní sezóny: 10 - 19 hodin, případné večerní koupání: 20 - 22 hodin
Víceúčelový bazén je v nerezovém provedení a je rozdělený na plaveckou část o délce 25 m a na část určenou pro volnou zábavu. Jsou zde vodní atrakce - divoká řeka, houpací bazén, lezecká síť, masážní lavice a vodní stěna.
Dospělí: 50,- Kč
děti od 3 do 15 let a ZTP (děti do 3 let zdarma) 20,- Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 100,- Kč
skupiny nad 15 osob dospělí 35,- Kč/osoba
děti 15,- Kč/osoba
odpolední koupání 17 - 19 hodin: dospělí 20,- Kč, děti 15,- Kč

GPS:

49°5'25.928"N 18°1'20.121"E

 

EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY