SMO VM Turistické zajimavosti > Luhačovice

Turistické zajimavosti

Luhačovice

Lázně Luhačovice

Ve městě se nachází velké množství nejrůznějších kaváren, vináren, restaurací a cukrářství. Do Luhačovic se dnes nejezdí jen za léčením, ale zdejší podmínky uspokojí lidí turisticky, sportovně i společensky založené. Pro turistiku jsou v Luhačovicích vytvořeny speciální okruhy po okolí s krásnými přírodními scenériemi. V okolí Luhačovic se nachází doklady o příchodu Slovanů na území Česka, zříceniny hradů nebo zámek Serényiů a architektura Dušana Jurkoviče. Ve městě se nachází také sportovní hala, tenisové kurty nebo lázeňské divadlo.

Jde o 4. největší lázně v České republice, vyvěrá zde 6 přírodních pramenů a další desítky jsou uměle navrtány. Nejznámější prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka a pramen Dr. Šťastného. Léčí se zde hlavně nemoci dýchacího ústrojí, trávení a obezita. Další možnost relaxace nabízí kromě krásné přírody v okolí i přehradní nádrž Luhačovice, určená k rekreaci.

Luhačovice se však mohou pochlubit i výraznými architektonickými památkami, především z řad návrhů architekta Dušana Jurkoviče. Mezi výrazné architektonické skvosty z pera D. Jurkoviče patří Jurkovičův Dům, Chaloupky a Lazeňský dům Jestřabí. Mezi další architektonické památky patří Luhačovický zámek.

 

Vodní nádrž Luhačovice – Pozlovice u Luhačovic

Luhačovická vodní nádrž (3 km od Lázní Luhačovice) měla zamezit povodňovým situacím v oblasti. Dokončena a napuštěna byla roku 1928. Dnes slouží k rekreačním účelům jako i pro rybolov a koupání. V okolí jsou hotely a autokempy, možnost zapůjčit si loďku. Konají se zde i rybářské závody, které jsou počtem 740 účastníků největšími na sladkovodním jezeře na světě. V letních měsících je doslova v obležení turistů. Naši i zahraniční rybáři navštěvují vyhlášené jarní a podzimní rybářské závody a oceňují výborné podmínky pro rybolov. V přehradě najdete mimo ostatních ryb také vzácné sumčí albíny Lojzu a Kristýnu a jejich potomky.

Více informací můžete nalézt na www.luhacovice.cz

 

Historické objekty ve městě Luhačovice

Augustiniánský dům - (A. Václavíka 241)

Postaven v letech 1902 - 1904 podle projektu brněnského architekta Vladimíra Fischera pro augustiniánský klášter sv. Tomáše na Starém Brně. Kombinace novorenesančního stylu (hlavní objekt) a novogotického stylu (kaple) tvoří však jeden celek. Za jeho zdmi svého času přespala řada osobností. Běžně tu spávali ministři, biskupové či operní pěvci. Nejznámějším pravidelným hostem byl hudební skladatel Leoš Janáček, který zde jezdil velmi často (kolem 20 návštěv) a v období 6. - 27. srpna 1926 během pobytu v Augustiniánském domě píše slavnou Glagolskou mši, jednu z nejsvébytnějších skladeb světové hudby vůbec.

Dům Bedřicha Smetany (Lázeňské náměstí 308)

Čtyřetážová volně stojící budova postavená ve stylu secese stavitelem J. Schaniakem podle návrhů projektanta E. Králíka v letech 1908 - 1910.

Jurkovičův dům (Lázeňské náměstí 109)

Přestavěn v roce 1902 architektem Dušanem Jurkovičem z původního komplexu dvou budov Janova domu ve stylu secese. Patří k nejznámějším a nejcennějším objektům v lázních. U vchodu do budovy je umístěna pamětní deska Dr. Palka Blaha a na zdi proti Olšavě freska Jana Köhlera na níž jsou zachyceni svatí Cyril a Metoděj.

Kaple svaté Alžběty

Volně stojící kaplička na Lázeňském náměstí. Obdélný půdorys. Boční fasáda je členěna nízkou podezdívkou. Postavena koncem 18. století. Nejstarší stavba lázeňského středu.

Socha MUDr. Františka Veselého (Lázeňské náměstí)

Je zhotovena z kamene a mramoru, pochází z první čtvrtiny 20. století. Na podnoži socha muže středních let v životní velikosti, oděna v obleku s vestou a košilí., s pokrčenou levou nohou. Levice podél těla ukazuje dolů k prameni vody vytékajícímu ze skaliska za postavou.
U nohou má kapradí a listy leknínů. Pravou ruku má mírně pokrčenou před tělem. Hlava je pootočena k pravému rameni. Tvář má pokrytu pěstěnou bradkou a na pravé straně je vyryt nápis Fr. Úprka.

Vodoléčebný ústav s lázeňskou plovárnou (Leoše Janáčka 97)

Unikátní plovárna s dřevěnými kabinkami postavená v roce 1903. V roce 1999 opravena a zakonzervována. Vodoléčebný ústav přestavěl v roce 1902 Jurkovič z bývalého mlýna.

Zámek (Masarykova)

Společný komplex barokní architektury ze 17. století, barokní věž z první poloviny 18. století. Přestavěn ve 20. století. Jednopatrová budova půdorysu obráceného písmene E.

GPS:

49°6'1.189"N 17°45'17.032"E


EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY