SMO VM Turistické zajimavosti > Uherský Brod

Turistické zajimavosti

Uherský Brod

Robert Kovář, foťte naše město 2007

Královské město Uherský Brod se nachází na moravskoslovenském pomezí v podhůří Bílých Karpat. Jeho bohatá historie je zde zachována v řadě významných architektonických památek.

Počátky osídlení sahají až do 10. století. Významným mezníkem je 29. říjen 1272, kdy český král Přemysl Otakar II. povýšil Brod na město královské. Původně hraniční pevnost provázela pohnutá historie častých nepřátelských nájezdů, krutých válek, morových ran a střídavých období hospodářského vzestupu a úpadku. Uherský Brod má svou nezaměnitelnou atmosféru, kde se snoubí dávná historie s moderní tváří města.

V současnosti město vyrostlo v téměř osmnáctitisícovou aglomeraci, která plní funkci hospodářského, společenského a kulturního centra oblasti Uherskobrodska. Reprezentanty současného kulturního života ve městě jsou Muzeum Jana Ámose Komenského s nejvýznamnějším komeniologickým pracovištěm v České republice a Dům kultury, kde se odehrávají nejdůležitější kulturní a společenské události.

Uherský Brod je ideálním místem pro kulturní zážitky. Rok co rok se ve městě východního Slovácka konají tradiční akce, těšící se velkému zájmu nejen místních obyvatel. Folklorní tradice a zvyky jsou ve městě stále živé díky činnosti několika folklorních souborů, které muzikou, tancem a zpěvem ozdobí nejednu kulturní událost.

Ideálním místem pro sportovní vyžití je především moderní aquapark Delfín, který nabízí spoustu vodních atrakcí. Svým návštěvníkům nabízí příjemné prostředí pro aktivní odpočinek spojený s vodními radovánkami. Kromě šestidráhového bazénu se zabudovanými vodními reproduktory je zde také 91 m dlouhý tobogán, zábavný bazén se vzduchovými masážními lůžky, vodotrysky, chrliče vody a whirlpool.

Město také provozuje Metropolitní síť, prostřednictvím které se mohou turisté zdarma připojit k internetu. Zajímavou turistickou atraktivitou je nová naučná stezka městskou památkovou zónou, která byla realizována za finanční podpory EU z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj poskytovaných v rámci ROP Střední Morava.V rámci tohoto projektu vznikl v historické části města nový turistický okruh, který provede návštěvníky města po nejzajímavějších pamětihodnostech. Díky novému navigačnímu systému a zvukových průvodců na trase mají návštěvníci města možnost podrobně se seznámit s historií a zajímavostmi jednotlivých architektonických objektů. Putování stezkou zpříjemňují také nově vybudované odpočinkové zóny. K realizovanému projektu vydalo město nové propagační materiály.

Mezi další atraktivity města a okolí patří bezesporu také nově budovaná síť cyklostezek z nichž další tři byly otevřeny v letošním roce koncem měsíce dubna.

Přesvědčte se sami o půvabu Uherského Brodu, jeho malebných zákoutích ve stínu pamětihodností a oceňte přívětivou atmosféru města, které bývá často nazýváno Bránou do Bílých Karpat.


Muzeum Jana Amose Komenského
, otevírací doba Út – Ne: 9:00 – 12:00, 12:45 – 16:45 hod. Vstupné – dospělí 30 Kč, děti 20 Kč.

Aquapark Delfín – V centru pohybových aktivit se nachází mnoha atrakcí, např. whirlpool, finská sauna, plavecký bazén, tobogán a spousta dalších aktivit.

GPS:
49°1'39.83"N 17°38'46.199"E

EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY