SMO VM Turistické zajimavosti > Valašské Klobouky

Turistické zajimavosti

Valašské Klobouky

Stará radnice má renesanční jádro, už v 16. století zdobily radniční věž bicí hodiny. Dnešní podobu dostala budova jednak pozdně barokní přestavbou /1797-1798/, jednak rekonstrukcí v roce 1943. A protože je stará radnice sídlem městského muzea, nabízí se příležitost dozvědět se o historii města a kraje něco víc. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozici Pravěk jižního Valašska, dokumentující nejstarší osídlení naší oblasti. Ve velkolepé síni staré radnice, pro niž se připravuje rozsáhlá stálá expozice o historii jižního Valašska a Valašských Klobouk, se nyní konají různé výstavy a koncerty.

Renesanční pranýř v parku před muzeem - je to jeden z nejstarších dochovaných pranýřů u nás!

Červený dům

V interiérech je prezentováno nejslavnější klobucké řemeslo, tedy soukenictví, spolu s plátenictvím a barvířstvím. Návštěvník může sledovat nejen dobové zařízení světnice či černé kuchyně, ale pozná i výrobní postupy zmíněných řemesel – a třeba uvidí i tkaní na soukenickém stavu! Soukenictví do tohoto domu skutečně patří, neboť si jej roku 1781 postavili bratři Dobiáš a Benedikt Tomaštíkové, mistři soukeničtí. Podivné korýtko, které trčí z jedné stěny domu přímo do ulice, a tradiční červená barva fasády byly zřejmě příčinou vzniku povídačky, že v domě bydlel kat a korýtkem prý vytékala krev popravených. Však také mnohý Klobučan stále tento dům nazývá „Katův dům“ či „Katovna“.

 

Městské muzeum Valašské Klobouky

Městské muzeum provozuje dva objekty: Starou radnici a Červený dům.

Otevírací doba

červen - srpen

 

 

mimo sezónu

 

úterý - pátek

8-11, 12-16

 

úterý-pátek

8-11, 12-16

sobota, neděle

9-15

 

 

 

 

Ceník vstupného

 

Stará radnice + Červený dům

 

 

Jen jeden z objektů

 

rodinné (rodiče s dětmi)

40,- Kč

 

rodinné (rodiče s dětmi)

26,- Kč

dospělí

26,- Kč

 

dospělí

16,- Kč

děti od 7 let, důchodci, ostatní slevy

16,- Kč

 

děti od 7 let, důchodci, ostatní slevy

10,- Kč

školní výpravy

12,- Kč

 

 

 

 

 

GPS:

49°8'24.462"N 18°0'30.557"E

 

 

Královec u Valašských Klobouk, dřevěná rozhledna

Na vrcholu Královec (655 m n. m.) nad Valašskými Klobouky byla v roce 2006 postavena dřevěná rozhledna. Je vysoká 22 m. Z nejvyššího ochozu ve výšce 18 m nad zemí se otvírá výhled na malebnou krajinu Bílých Karpat. Rozhledna leží na trase naučné stezky spojující Královec s Valašskými Klobouky. Naučná stezka přibližující jak přírodu tak vývoj krajiny Bílých Karpat. Stezka vychází z Valašských Klobouků, vystoupá na vrch Královec s novou rozhlednou a odtud se zase jinou trasou vrací dolů do Klobouků. Je dlouhá cca 7 km a osazena deseti informačními tabulemi.

EU
Bílé Karpaty
TENTO MIKROPROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ, Z PROSTŘEDKŮ FONDU MIKROPROJEKTŮ SPRAVOVANÉHO REGIONEM BÍLÉ KARPATY